Szegedi Tibor


2017. június 2., péntek

Szerintem mindenki bosszankodót amiatt, hogy nem jó minőségű a liszt vagy nem írja a recept hogy milyen lisztel kell használni a recepthez. A receptek többsége is általában elég pontatlan.Azok akik szeretnek szenvedélyesen sütni és főzni azok tudják csak legjobban milyen bosszantó ez a dolog.De ott vannak a nagymamák akiket mindenki szeret és tudnak is egy két trükköt és sokat tudnak segíteni a olyan kezdő fiataloknak akik szenvedéjűk a főzés-sütés.Az is igaz hogy a régebbi időkben jobb volt a gabona minősége , mert tehéntrágyát használtak a földeken és nem műtrágyát ami rontja a gabona és a föld minőségét,mert a hülye "agármérnökök" fűteni akarnak a tehéntrágyával.  A lisztnek a legfontosabb tulajdonsága a sikertartalom.Minél magasabb annál jobb.A liszteket a következők alapján osztályozzuk.

A liszteket tulajdonságának meghatározása :
1.milyen gabona
2.szemcsenagyság őröltsége
3.hamutartalma, azaz mennyi héjanyag (korpa) van benne
4.gabona fehérjetartalma - sikér vagy szejtán vagy búzahús névvel ismert

Hazánkban a legnépszerűbb gabona a búza. A hazai boltokban a búzafinomliszt (BL55), a búzarétesliszt (BFF55) és a búzadara (AD) fordul elő leggyakrabban. A búza után második helyen a rozs áll, ám ezenkívül vásárolható durumbúza, tönkölybúza-, árpa-, zab-, köles-, kukorica- és rizsliszt is, ami csupán néhány a kísérletező kedvű háztartások rendelkezésére álló számos izgalmas lehetőség közül. Sajnálatos módon a hazai szabályozás a liszt esetében is csak kevés információ feltüntetését írja elő, pedig a tudatos vásárló tájékoztatása ennél jóval többet kívánna. A hazai lisztek csomagolásán ha egyáltalán szerepel rajta megjelenő kód első betűje a gabonára utal, mint a B búza, R rozs, D durumbúza, G Graham, TB tönkölybúza. A második betű a liszt szemcseméretét jelöli, mint az L finomliszt, F, FF vagy FFF durvább őrlésű, érdesebb tapintású, úgynevezett "fogós" lisztek, D dara. A betűjeleket követő szám a hamutartalmat fejezi ki, és leginkább a korpa mennyiségére utal. A teljes kiőrlésű, a korpát és a csírát is tartalmazó búzafinomliszt jele: BL200. Az ugyancsak teljes kiőrlésű, ám nagyobb szemcseméretű, ezért aztán lassabban felszívódó Graham-liszt jele az előbbi mintájára: GL200.

Finomliszt:
A finomliszt használható péksütemények és kenyér sütéséhez. A tészta héja és belseje is puha lesz, általában lényegesen több folyadékot vesz fel, mint a rétesliszt. Használjuk édes süteményekhez, piskótákhoz. Pl. a piskóta, kevert tészta minőségét erősen befolyásolja, hogy milyen a folyadékmegkötő képessége. Annál szebb, magasabb a piskótánk, kevert tésztánk, minél több folyadék megkötésére képes. A finomlisztből készült tészta keményebb, rugalmasabb lesz .
Rántásoknál selymesebb hatást eredményez. Bécsi jellegű panírozáskor az alsó réteg finomliszt legyen, akkor lesz szép levegőpárnás a panír a rántott húson.
A palacsintatészta puhább, csavarhatóbb, ha finomlisztből készül,de ez megszokásként változik.
Régi receptekben, ahol dupla nullás lisztet írnak, finomlisztet használj és a végeredmény felülmúlhatatlan lesz.
Rossz tulajdonság, hogy könnyen csomósodik, nyálkásodik. A belőle gyúrt tészta nehezen főzhető szépre, külseje maszkos lesz. A forró és sok folyadék a finomlisztet hamar összerántja szétkeverhetetlen csomókká csirizes lesz.

Kenyérliszt:
A kenyérliszt a legideálisabb a kenyerek, kelt tészták sütéséhez. A finomliszt előbb felsorolt negatívumaival kevésbé rendelkezik, viszont még elég jó a folyadékmegkötése. Magasabb korpatartalma pedig a kenyér "rostosságát" fokozza, de még elég magas lesz a belőle sütött tészta  minél magasabb ugyanis a korpatartalom, a tészta annál nehezebb lesz. Így az eredmény puha, de rugalmas, ropogóshéjú,vastag héjú  és elég magas tészta lesz. Kifejezetten kenyérsütéshez találták ki.
BL-80-as liszt hiányában szokás a finomliszt és a rétesliszt valamilyen arányú keverése, mellyel elég jó eredményt lehet elérni, bár a korpatartalom ezzel nem fokozható.

Rétesliszt:
A rétesliszt talán a legsűrűbben használható az ételek készítésekor, ellentétben azzal mégis, hogy a magyar nők túlnyomó többsége mindenhez inkább finomlisztet használ.
Gyúrt tészták, nokedli, nudli készítéséhez ezt használjuk, vagy a kétféle liszt olyan arányú keverékét, amelyek a legelőnyösebb tulajdonságokat hozzák ki mindkét összetevőből. A rétesliszt kevesebb folyadékot vesz fel, így a recepteknél megadott folyadék mennyiségét ne öntsük egészen hozzá, mert a receptet lehet, hogy finomlisztre írták és nem rétesre.Ezzel nagyon vigyázni kell,mert elronthatjuk az ételt.Az alacsony sikér tartalom miatt is vigyázni kell.
A kelt tészta annál ropogósabb, minél több benne a rétesliszt. Pizzatészták sütésekor ez előnyös, amennyiben a vékonyabb, ropogós fajtát szeretjük. Rétestészták, vajas, hájas tészták készítéséhez is ezt alkalmazzuk. Omlós sütemények készítéséhez is jó finomliszttel keverhetjük is.
A csak lisztbe vagy paprikás lisztbe forgatott húsok, halak sütésénél is ezt a lisztfajtát érdemes használni,de ez megszokásként megint változik. Ebből készüljön  a sörtészta vagy panír (liszt+tojás), a bundás alma bundája. mert ropogósabb bevonatot eredményez. Ha a piskótát, kevert tésztát réteslisztből készítjük, egészen más jellegű lesz, morzsalékonyabb, laposabb, de izgalmas, újfajta süteményt eredményez. Kuglófok sütéséhez is használható.

A sikértartalom szerepe sütemények és pékáruk sütésekor lényeges.A mai lisztek sikértartalma sokkal alacsonyabb, mint nagyapáink és nagymamáink idejében. Gabonafajták változásának, a földek műtrágyázásának  és az erős feldolgozottságnak a következménye, hogy sokkal gyengébb minőségű gabona.Ezért a gabonákat ipari szinten állományjavítókkal segítenek a jobb minőség tenni. Bioboltokban olcsón kapható por alakú sikér szejtánt,vásároljunk belőle,mert érdemes. Sokat segítenek a kelt tészták, kenyerek, péksütemények sütésekor.Jót tesz a piskótának és a kevert tésztának is. A sikér hozzáadása a tészta tartását növeli, így magasabb, könnyebb lesz.A könnyebb tészta  érdekében használhatunk szódabikarbonát is.Ez is meg könnyíti és lazább lesz tőle a tészta. A réteslisztnek jobb a sikértartalma, mint a finomlisztnek, ezt tartsuk szem előtt, ha plusz sikért adunk a tésztához.
Járjunk el az adagolási utasítás szerint és ne vigyük túlzásba a sikér hozzáadását.
A tönkölybúza lisztnek pl. magasabb a fehérjetartalma, mint a sima búzalisztté.
Végül a lisztkódokban forgatagában szeretnék segíteni ezzel a listával.




Liszt csomagolásán található kódok:

BL-51 -Sima búzaliszt - Német kódja: 405 - Régebben dupla nullás liszt "00"
BL-55 -Finom (búza) liszt - Német kódja: 550
BL-80 -Fehér kenyérliszt - Német kódja: 1050 - Angolul: white bread flour
BL-112 -Félfehér kenyérliszt (Egységes búzaliszt)
BL-200 -Teljes kiőrlésű búzaliszt - Német kódja: 1700
BF-53 -Egyszer fogós liszt
BF-55 -Félfogós liszt
BFF-55 -Rétesliszt (kétszer fogós liszt) - Angolul: strong white bread flour - Régebben nullás liszt "0"
AD -Búzadara - Angolul: strong white softgrain bread flour
GL-200 -Graham liszt
TL-50 -Tésztaipari liszt
DSL -Durum simaliszt
TDD -Tésztaipari durum dara
TBL-70 -Fehér tönköly(búza)liszt
TBL-300 Teljes kiőrlésű tönköly(búza)liszt
RL-60 -Fehér rozsliszt (rozsláng) A félbarna kenyér készítéséhez használják.
RL-90 -Világos rozsliszt - Barna kenyér készül belőle.
RL-125 -Sötét rozsliszt
RL-190 -Teljes kiőrlésű rozsliszt

2 megjegyzés:

  1. német forditas jól jött, danke...

    VálaszTörlés
  2. Üdvözlöm! Egy kis segítséget szeretnék kérni.Az 1150-es DE típusú rozsliszt magyar megfelelőjét keresem.(Nem találom a magyarországi elnevezését)
    Köszönettel
    Ildikó

    VálaszTörlés